Heura

ČO JE NOVÉ

Zoznam noviniek

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1993/182/20200201
Jednou z noviniek poslednej novely Bytového zákona je aj schvaľovanie Domového poriadku. Tento si vlastníci schvaľujú nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov bytov anebytových priestorov v dome čím sa stáva záväzný pre všetkých. Pokiaľ si do Domového poriadku vlastníci zapracujú aj sankcie za jeho nedodržiavanie je tu väčšia šanca, že pri jej vyrubení budú úspešný. Samozrejme, sankcionovaný vlastník sa proti vyrubenej sankcii môže odvolať na súd, ak však bude priestupoj jednoznačne v rozpore so schváleným Domovým poriadkom a priestupok bude preukázateľný, bude ho možné dokázať prípadne aj svedkami - je šanca že súd v takom prípade rozhodne v prospech vlastníkov. Inými slovami - sankcia vyplývajúca zo schváleného Domového poriadnu nie je jednoznačne právne vymožiteľná. Slúži však ako pomôcka pre určenie pravidiel vlastníkom a ostatným užívateľom jednotlivých bytových domov.
Novelou "Bytového zákona" pribudla možnosť, aby vlastníkov pri podpise Zmluvy o správe ako aj všetkých jej Dodatkov zastupoval jeden vlastník. Je to veľmi praktická úprava zákona nakoľko sa procesy uzatvárania Zmluvy o správe veľmi urýchlia a zjednodušia. Zmluvu a jej Dodatky však môže v mene vlastníkov podpísať poverená osoba iba v tom prípade, ak rozhodnutiu predchádzalo schválenie potrebným kvórom vlastníkov a to buď na schôdzi vlastníkov alebo v písomnom hlasovaní. V období pandémie je možnosť nahradiť tieto formy hlasovania aj elektronickým hlasovaním. V tomto prípade podpis poverenej osoby ale aj správcu musí byť overený (u notára alebo na matrike). V prípade nedodržania ktorejkoľvej časti (chýbajúce overenie podpisu alebo chýbajúce predchádzahúce schválenie potrebným kvórom na schôdzii alebo písomnom hlasovaní) znamená neplatnosť takto uzatvorenej Zmluvy o správe či jej Dodatku.
V každom spravovanom dome by mal byť zvolený zástupca vlastníkov. Jeho úloha je nielen komunikácia so správcom, ale aj schvaľovanie drobných opráv a investícií v bytovom dome, do výšky, ktorú mu umožňuje zmluva o výkone správy. Zástupcú volia vlastníci na schôdzi a táto funkcia môže ale nemusí byť odmeňovaná. Dobrý zástupca vlastníkov pozná potreby bytového domu a v spolupráci so správcom sa starajú nielen o prevádzku bytového domu, ale aj o jeho zveľaďovanie.
Vďaka novele može správcovská spoločnosť zverejniť neplatičov, ktorí majú nedoplatky do fondu prevádzky, alebo fondu opráv v bytovom dome. Podmienkou je, že výška nedoplatkov musí byť viac ako trojnásobok výšky mesačného zálohového predpisu. Správcovská spoločnosť je následne oprávnená takéhoto vlastníka – neplatiča zverejniť v dome obvyklým spôsobom, čo môže predstavovať na nástenke bytového domu, prípadne na internetovej stránke domu.

Okrem správy o činnosti a stave spoločných častí bytového domu, ktorý je správcovská spoločnosť povinná poslať najneskôr do 31.5. platí aj povinnosť do konca novembra zaslať vlastníkom aj plán opráv na nadchádzajúci rok. Zákon nešpecifikuje v akej forme, či musí obsahovať termíny, alebo konkrétne ceny jednotlivých opráv či investícií, napriek tomu je však každá správcovská spoločnosť povinná túto povinnosť dodržiavať. V prípade nesplnenia si povinnosti nemá správca nárok na svoju odmenu a to až do momentu, kedy Plán opráv vlastníkom nedoručí. Vyplatenie odmeny správcovi po splnení si oneskorenej povinnosti už spätne nie je možná.